Vähifoorum Vähifoorum
Kõrbe teeb ilusaks see, et kusagil varjab ta kaevu (A.De Saint-Exupéry "Väike prints")

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

PSA test

Uus teema   Vasta teemale    Vähifoorum -> Meestehaigused
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Persoon

PostitusPostitatud: Esm Apr 15, 2013 3:38 pm    Teema: PSA test Vasta viitega

Tere,

Öelge mulle palun, et siin on targemad inimesed koos, kui mina, sest vastasel juhul lähen ma lihtsalt lolliks siin.

Mina ise ole terve... minu isal on vähk- eesnäärme vähk. Juba aastaid, kuid paar aastat tagasi tehti talle õnnestunud operatsioon, millega ta justkui võitu sai.

Möödunud sügisel tehti tavapärased regulaarsed testid, mis näitasid, et PSA tase on tõusnud. Kirjutati ravimid välja ja aasta alguses vaadati, et pole küll piisavalt mõjunud aga näit alanes siiski. Nüüd kaks kuud hiljem näitasid testid hüppelist tõusu- 30ne pealt 60ne peale.

Ma ei ole eriline asjatundja ja internetti ei tohiks liialt usaldada aga nii palju, kui ma lugenud olen, siis tundub, et 60 on juba päris tõsine ja see võib näidata juba ka vähi laienemist.

Kõige nõmedam on see, et ma ei ole isegi mitte Eestis praegu ja mulle tundub, et minu vanemad küsivad liiga vähe küsimusi arstilt, sest minu pea on küsimusi täis aga vastuseid vanematel ei ole, sest nad lihtsalt ei tea.

Seega ma loodan, et siin on keegi minust targem ja keegi, kes oskab öelda, kui hull see olukord siis on. Kui hull on see, kui näit kahekordistus kahe kuuga ja on 60ne peal nüüd?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Lauriinek

PostitusPostitatud: Esm Apr 15, 2013 9:36 pm    Teema: PSA Test Vasta viitega

Ära nüüd ennast päris hulluks ka aja selle muretsemisega. Sellest pole kellelegi kasu. Ma pole ka kahjuks asjatundja, aga arvan, et eelkõige peaks isa ise arsti käest küsima. Või kui vanem inimene ise tagasihoidlik, siis kasvõi kirjuta ise arstile, kui Sa hetkel Eestis pole. Või mine isaga ise arsti juurde kaasa ja esita kohe konkreetne küsimus. Arstid ise ei kipu jah millegipärast asja selgitama.
Tagasi üles
Lauriinek

PostitusPostitatud: Esm Apr 15, 2013 9:41 pm    Teema: PSA Test Vasta viitega

Ole tubli sest isal on kindlasti Sinu tuge vaja.
Tagasi üles
Krissu
Site Admin

PostitusPostitatud: Teis Apr 16, 2013 8:25 am    Teema: Re: PSA Test Vasta viitega

Lauriinek kirjutas:
Või mine isaga ise arsti juurde kaasa ja esita kohe konkreetne küsimus. Arstid ise ei kipu jah millegipärast asja selgitama.

Hea soovitus on kaasa minna, sest - arstid selgitavad, selgitavad tavaliselt üsna põhjalikult (v.a mõni üksik arst, kes selgitab ainult küsimise peale), aga patsient arstikabinetis on nii ärevas meeleolus, et info vastuvõtmine ja mällu salvestamine on pärsitud. Seetõttu soovitataksegi alati kellelgi kaasa minna või kui see pole võimalik, siis patsiendil endal kasvõi selgitused üles kirjutada või infomaterjali küsida.
Tagasi üles
Persoon

PostitusPostitatud: Teis Apr 16, 2013 10:52 am    Teema: Vasta viitega

Ohjah,

Tänud... eks ma proovin järgmine kord ise kaasa minna, et uurida, mis toimub.
Ilmselt ma lihtsalt paanitsen üle ka... nii palju, kui ma uurinud olen, siis lokaalse vähi puhul on ellujäämisprotsent peaaegu 100... kuid eks ma kardan seda, et asi laieneb ja protsent langeb.

Kuid siiski tänud.
Tagasi üles
Kersti

PostitusPostitatud: Teis Apr 16, 2013 3:37 pm    Teema: Vasta viitega

Väga täpselt ei ole kursis selle PSA testiga. Olen aru saanud, et see võib tõusta ka näiteks eesnäärme healoomulise suurenemise korral. Eks arstide käest peakski otse küsima, et mida selle näidu suurenemine võib tähendada. Kui see võib tähendada metastaaside tekkimist, siis peaks tegema kompuuteruuringu, mis võimalikud kolded välja tooks. Aga kui arst uuringule ei saatnud, siis ehk võib oletada, et vähi edasileviku kahtluseks põhjust ei ole. Kõike head teile!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Persoon

PostitusPostitatud: Teis Apr 16, 2013 4:34 pm    Teema: Vasta viitega

No ma ise kardangi, et äkki tekib metastaasi oht aga samal ajal arst... ma usun, et ta on väga hea arst aga praegu ilmselt tunduks iga arst mulle rumala ja teadmatuna. Selles mõttes, et arst ei ole onkoloog vaid meestearst... ja kuna vanemad elavad väikelinna lähedal, siis seal nad ka käivad. Kuid samal ajal tundub, et mitte midagi ei tehta. Asi halvenes juba sügisel, alustati uuesti hormoonraviga, saadi see natuke alla aga mitte piisavalt, seega jätkati ravi. Nüüd tegi PSA aga hüppe, kuid ravi jäeti samaks.
Ma ei tea, on see normaalne? Kas sellist ravimit nagu Casodex ei peaks välja vahetama, kui sellega marker hoopis tõuseb?
Lisaks sellele ei saa ma aru, kas kahe aasta jooksul peale operatsiooni piisabki ainult vereproovidest ja mingeid muid teste ei ole vaja?

Issand, ma tundun nagu meeleheitel 12 aastane... aga ma loodan, et te kannatate mind veel välja...
Tagasi üles
Lauriinek

PostitusPostitatud: Teis Apr 16, 2013 6:40 pm    Teema: PSA Test Vasta viitega

Kallis Teemaalgataja!

Loomulikult kannatame me Sind välja. Selleks see koht ju ongi, et muresid kurta ja teistelt tuge saada.
Tagasi üles
Persoon

PostitusPostitatud: Kolm Sept 11, 2013 10:12 pm    Teema: Vasta viitega

Tervist,

Mina taas siin.

Vähk on ainult halvemaks läinud. Viimane kord, juuli, olid näidud nii palju tõusnud, et arst ei öelnudki enam muud, kui et on oluliselt halvenenud ja tuleb kaugemalt vaadata. Hoolimata sellest jätkas sama raviga ja mingit edasi saatmist ka ei olnud.

Ma sain juba isa nõusse, et kui näidud halvenevad, siis tuleb Tallinnasse aga kui halvenesid, palus ta taaskord vaid oodata.

Olukord halveneb iga korraga, kuid ravi on endiselt sama- sama hormoonravi ja ei mingit muutust. Ta ise muutub aga iga päevaga nõrgemaks. Vanemad elavad maal ja nüüdseks on ema ainuke, kes midagi teeb, sest isa pole enam võimeline. Kas ravimid või vähk ise on muutnud ta nii nõrgaks, et ta lihtsalt ikka ja jälle kukub, sest jalad enam ei kanna.

Ma ei tea enam mida teha.. ma proovisin temaga rahulikult rääkida ja talle rääkida sellest, et ma olen mures nii nagu kogu perekond on mures ja sellepärast me soovitame tal tulla Tallinnasse aga see ei mõjunud. Tundub nagu ma jookseksin peaga vastu seina, sest ta keeldub teisest arstist, teisest ravist, hoolimata sellest, et tema vähk iga päevaga halveneb.

Nädal tagasi läksin ma raamatupoodi ja jäin sirvima raamatut "Vähiga silmitsi," kuid see ei olnud midagi sellist, mis oleks aidanud... kas üldse on mingit kirjandust siin Eestis saada, mis oleks suunatud ka inimestele, kelle lähedased kannatavad vähi all... et kuidas käituda ja mida teha?

Küsimus ongi selles, et mida nüüd siis teha?
Tagasi üles
Kersti

PostitusPostitatud: Nelj Sept 12, 2013 12:45 pm    Teema: Vasta viitega

Saan aru, et onkoloogi juures ei ole isa käinud ja keemiaravi ei ole ka tehtud. Kas sa oled isaga (või tema raviarstiga) konkreetselt rääkinud, et kas ta on põhimõtteliselt otsustanud onkoloogi juurde mitte minna. Päris vägisi ei saa inimest arsti juurde viia, kuid küsimus selles, et kas ta on ikka ise teadlik, mis haigusega tal tegemist on ja kuidas seda ravima peaks ning mida ravist loobumine endaga kaasa toob. Vähiravis on kõige olulisem võimalikult varakult arsti juurde jõuda ja raviga alustada. Hiljem, kui metastaasid on levinud üle organismi, päris terveks enam ravida ei ole võimalik. Vanemal inimesel ei ole kindlasti endal nii palju pealehakkamist, et linna arsti juurde minekut ise organiseerida. Selles suhtes peaksid nooremad väga konkreetselt aitama. Peab arvestama, et järjekorrad võivad väga pikad olla. Ehk kui praegune raviarst saaks teda kuidagi otse saata vms. Üks võimalus on ka isa lihtsalt Tallinna EMO-sse sõidutada. Eriti siis, kui ta olukord väga vilets on ja kindel diagnoos üldse panemata, et mis täpselt toimub. Ehk võetakse vastu ja tehakse täpsemad uuringud...
Jõudu teile!
Tagasi üles
Persoon

PostitusPostitatud: Nelj Sept 12, 2013 8:39 pm    Teema: Vasta viitega

Tuleb välja, et väidetavalt arst, kelle juures ta käib ongi onkoloog-uroloog.
Kõige kummalisem ongi kohati see, et kohati mulle tundub, et kumbki neist ei mõista, et mis see haigus siis tegelikult on ja mis olukord tegelikult on. Räägitakse küll tasakaalust, küll enesetundest aga mitte vähist endast.

Võibolla ma tõesti lihtsalt olen rumal ja tema arst on tark aga minu jaoks arusaamatu on see, et kui vähk ravile ei allu, siis miks ei minda keemia peale üle. Selles mõttes, et mina ei ole spetsialist aga nagu ma aru olen saanud, siis kui vähk ravile ei allu, on vaja midagi muud kasutada. Kõige rohkem mind aga endast välja viibki see, et midagi ei muudeta. Ravile ei allu aga mingit uut ravimit või keemiat ka ei anta.
Praegu on ka teatud teadmatus- selles mõttes, et kuna mingeid uusi uuringuid niisamuti ei tehta, siis ei mina ega keegi teine ei tea ka seda, et kas on tekkinud metastaasid, kas vähk on levinud või on tegemist endiselt eesnäärmevähiga. Ainuke asi, mida tehakse on PSA test ja katsutakse...

Ma ei tea ka, kuidas isa nõusse saada, et ta Tallinnasse tuleks. Selles mõttes, et ma proovisin nii hea kui ka halvaga aga jutt oli sama- ootame veel. Aga ma ei tea, kaua enam oodata saab. Juba on käinud ka läbi mõte, et kui ootamine liiga pikaks venib, siis tuleb lihtsalt läbi pettuse ta siia saada aga see ei tundu ka just parim variant. See on ikkagi tema elu..

Ma ei tea.. kui see arst onkoloog on... võib-olla kõik on siis ikkagi korras.. isegi, kui nii ei tundu? Selles mõttes, et tekib küsimus, et kas mina olen loll või on arst loll? Ma pean end küll nutikaks aga kuidagi veider on ka doktorikraadi omandanud inimest rumalaks nimetada?
Tagasi üles
Kersti

PostitusPostitatud: Nelj Sept 12, 2013 11:16 pm    Teema: Vasta viitega

Kas te ise ei saa otse selle arstiga rääkida? Ta saaks kindlasti rohkem infot teile isa haiguse ja ravi kohta anda. Mõnede vähkide puhul ehk ongi ainult üks ravim ja kui see ei aita, siis jääb ainult palliatiivne ravi.
Tagasi üles
Krissu
Site Admin

PostitusPostitatud: Reede Sept 13, 2013 7:43 pm    Teema: Vasta viitega

Kus linnas see onkoloog-uroloog vastu võtab? Mulle tundub siiski, et siin läheb teie perel küll tõlkes midagi kaduma ja sa peaksid ikka ise isaga koos raviarsti vastuvõtule minema või helistama, et otse allikast tegelikkust kuulda. Praegu muretsed sa läbi mitme inimese saadud info puudulikkuse pärast.
Tagasi üles
Persoon

PostitusPostitatud: Püh Sept 15, 2013 11:18 pm    Teema: Vasta viitega

Ma ei tea, kuidas ma saan selle arstiga otse suhelda? Selles mõttes, et ainuke võimalus ongi vist ise kohale minna koos isaga ja siis uurida? Muudel juhtudel vist kehtib konfidentsiaalsus, mis keelab arstil mulle infot avaldamast?

Arst on Kuressaares. Viimane kord ma isegi rääkisin vanematega, et ma tahaksin kaasa tulla aga kui ema lihtsalt ei saa aru, miks ma peaksin sinna kohale sõitma, sest ta ju ise annab mulle infot, siis isa oli sellele täiesti vastu...

Selles mõttes, et nii palju, kui ma uurinud olen, siis eesnäärmevähi puhul ei ole ainuke võimalus hormoonravi vaid võimalik on ka keemia, mida antud juhul isegi kaalutud ei ole. Võib-olla ka põhjusel, et ta on niigi juba liiga nõrgaks jäänud. Aga ma lihtsalt ei tea enam, mida ma teha saan..

Võimalik, et see kõik ongi tõlkes kaduma läinud aga info, mis minuni jõuab on karm ja ma ei oska enam midagi teha..
Tagasi üles
Persoon

PostitusPostitatud: Esm Veeb 03, 2014 2:49 pm    Teema: Vasta viitega

Hei-hei,

Sel korral ma ei küsi, et mis teha ja kuidas teha.

Ilmselt lihtsalt pean natuke jagama. Nüüd siis käis ta peale kahte-kolme kuud jälle oma arsti juures. Eelnevalt tehti tavapärased vereanalüüsid- ikka see sama PSA-test. Tulemused olid isegi arsti ohkama pannud ja ühtlasi ka kiiresti tegutsema. Kui eelmine kord oli näit 50 peal, siis sel korral 17 korda halvem... 850.
Kuna katsumise teel midagi arsti ei tundnud, siis saadeti ta kohe ka röntgenisse. Küsimuse peale, et millest siis selline muutus ja kas see tähendab, et mingid siirded on tekkinud vastas arst, et seda ta kardabki. Teist korda näen ma seda arsti reaalselt tegutsemas- esimene kord oli siis, kui ta opereeris. Teine kord nüüd.
Oli kirjutanud välja ka uued ravimid... estracyt, mida apteekides ei ole... tellitakse. Neid ravimeid, mida siiani kasutas ei ole vaja enam võtta. Ootavad uusi ravimeid.

Kogu pere on sõnatu... helistasin ühele oma õele, rääkisin mis toimub... ta hakkas hääletult nutma..
Tagasi üles
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Vähifoorum -> Meestehaigused Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes

SwiftBlue Theme created by BitByBit