Vähifoorum Vähifoorum
Kõrbe teeb ilusaks see, et kusagil varjab ta kaevu (A.De Saint-Exupéry "Väike prints")

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Uuring - info saamise kogemused

Uus teema   Vasta teemale    Vähifoorum -> Arutelud, kogemused, soovitused
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Esta

PostitusPostitatud: Teis Märts 10, 2015 2:56 pm    Teema: Uuring - info saamise kogemused Vasta viitega

Tere!

Olen tegemas magistritööd Tartu Ülikooli sotsioloogia osakonnas, mille käigus uurin inimesi, kes on täiskasvanu eas saanud pahaloomulise kasvaja diagnoosi ning keskendun nende haiguse ja raviga seotud info saamise kogemustele. Oleksin tänulik, kui jagaksite oma kogemusi minuga kirjaliku intervjuu vormis. Link uuringule on siin: http://goo.gl/forms/ZfKBfPKzmR

Kõik uuringu käigus antud vastused on anonüümsed ning neid kasutatakse ainult käesoleva magistritöö raames.

Lisan ka, et kui teate kedagi, kes on saanud pahaloomulise kasvaja diagnoosi täiskasvanu eas ning oleks nõus antud uuringus osalema, siis paluksin uuringulinki jagada ka temaga.

Kõike head
Kadri
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Esta

PostitusPostitatud: Kolm Apr 01, 2015 7:40 am    Teema: Vasta viitega

Suur, suur aitäh kõigile, kes uuringus on osalenud. Küsimustik on avatud kuni järgmise nädala lõpuni, s.o. kuni 12. aprillini. Seega, on kõik väga oodatud oma kogemusi haiguse ja raviga seotud info saamise osas jagama.
Tagasi üles
Peti

PostitusPostitatud: Püh Mai 03, 2015 10:34 pm    Teema: Vasta viitega

1. Esmalt paluksin, et räägiksite pisut oma vähihaigusest. Missugune pahaloomuline kasvaja Teil on diagnoositud ning millal Te saite teada oma haigusest?
2. Kui Te mõtlete ajas tagasi, alates sellest, mil saite teada oma haigusest, siis kuidas olete saanud infot seoses oma haiguse ja raviga?
3. Milline infoallikas (arst, internet, teised vähipatsiendid, bro¹üürid, midagi muud) on olnud Teie jaoks kõige olulisem? Miks?
4. Kuivõrd oluline on Teile olla informeeritud seoses oma haiguse ja raviga? Miks?
5. Kui Te mõtlete tagantjärele sellele infole, mis Te olete seoses oma haiguse ja raviga saanud, siis missugune info on olnud Teie jaoks kõige olulisem?
6. Missugusest infost on Teil olnud puudust? Mille kohta oleksite soovinud saada rohkem teavet?
7. Kui Te pole saanud piisavalt infot oma haiguse ja ravi kohta, siis mis on olnud Teie hinnangul selle põhjuseks?
8. Tuginedes oma praegusele kogemusele, mida soovitaksite äsja pahaloomulise kasvaja diagnoosi saanule? Mis infot Talle edastaksite?
9. Kas Teil on käimas aktiivne ravi?
10. Kui ei ole, siis kui palju aega on viimasest ravist möödas?
11. Kui vana Te olete?
12. Teie sugu
13. Mis on Teie haridustase?
14. Mis on Teie elukoht?
Kui Te olete nõus täiendava silmast-silma intervjuuga, siis palun kirjutage siia oma e-maili aadress või telefoninumber, et saaksin Teiega võimalusel ühendust võtta.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Peti

PostitusPostitatud: Püh Mai 03, 2015 10:38 pm    Teema: Vasta viitega

Kui ma küsisin TÜ-lt, mida selline uurimus (?) annab, siis vastus on siin:

Tore on teada, et inimesed jälgivad toimuvat ja annavad teada, kui kahtlustavad kellegi huvide rikkumist. Samas, mis puudutab Kadri Kinsigo magistritööd, mille juhendajaks ma olen, võin kinnitada ja Teid rahustada, et kellegi huvisid see ei riku. Vastupidi, ta üritab aidata kaasa paljude vähipatsientide probleemi lahendamisele, nimelt parandada info kättesaadavust ja täiuslikkust, tuginedes just teemaga otseselt seotud inimeste kogemustele ja hinnangutele. Kadri taotles TÜ eetikakommitee käest luba uuringu läbiviimiseks ja selle ta ka sai. Kuna aga uurimus on kaheetapiline ning loa teise etapi läbiviimiseks sai ta alles hiljuti, siis lõplik luba ei ole veel komitee kodulehele ilmunud.

Mind aga huvitab, milles Te näete probleemi. Kas arvate, et sellist teemat pole lubatud sotsioloogiliselt uurida? Või kahtlustate, et kellegi anonüümsust ja konfidentsiaalsust rikutakse, kui küsitakse inimeste käest vabatahtlikult uurimuse teises etapis osalemissoovi? Loodetavasti esimese etapi anonüümsuses pole Teil ega kellelgi teisel alust kahelda, sest veebiküsitluse puhul iga vastaja identiteet jääb uurijale teadmata.

Mis aga puudutab teist etappi, siis igal Eesti elanikul on õigus ise otsustada, kas ta soovib osaleda kvalitatiivses, s.o silmast-silma intervjuus või mitte.

See, kuidas tagada sotsioloogilises uurimuses osalejate huve, õigusi ja heaolu, kuulub sotsioloogia erialaõppe juurde. Eetika küsimused on läbivad mitmetes ainetes nii bakalaureuse- kui ka magistriõppes.

Kui on teil veel küsimusi jäänud, vastan nendele meelsasti.

Lugupidamisega,

Judit Strömpl
Tagasi üles
Esta

PostitusPostitatud: Teis Mai 05, 2015 12:38 pm    Teema: Vasta viitega

Tere!

Ma kõigepealt vabandan, et minu läbiviidav uurimus on meelepaha põhjustanud. Uuringut planeerides püüdsin omalt poolt just sellist olukorda vältida, kuid mõistan, et see võib tekitada arusaamatust.

Pean vajalikuks omalt poolt selgitada, miks olen pidanud oluliseks seda teemat uurida ja miks just sel viisil. Minu huvi antud teema vastu ei ole sugugi pelgalt sotsioloogiline, vaid ka väga isiklik. 2011. aasta jaanuaris sain lõplikult kinnitust oma hirmule, et ma võin olla haigestunud vähki. Mul diagnoositi lümfoom ning alustati koheselt keemia- ja bioloogilise raviga. See kõik oli ääretult ootamatu - kogu elu olin olnud täiesti terve ning 4 kuud varem oli sündinud pisike tütar. Mäletan selgelt seda emotsioonide virr-varri, teadmatust ja arusaamatust. Sellest ajast olen suhelnud mitmete vähidiagnoosi saanud inimestega, püüdnud omalt poolt jagada kogemusi, toetust ning olen näinud, kui olulised võivad olla ka väikesed infokillud, toetavad sõnad. Teadmistel, informatsioonil ja toetusel on minu arvates nii raske haiguse puhul väga oluline roll. Ühelt poolt nõuanded, kuidas tulla toime füüsiliste vaevustega, teisalt soovitused, kuidas korraldada igapäevaelu ning kindlasti psühholoogiline toetus, et jätkuks jaksu võidelda.

Arusaam, et alati ei pruugi vajalik informatsioon koheselt kättesaadav olla, ei tulene ainult minu enda kogemustest. Seda on kinnitanud ka varasemad uuringud. Näiteks Vähiliidu poolt tellitud ning Praxise poolt läbiviidud vähipatsientide elukvaliteedi uuringust selgub, et pisut alla poole vastanutest leidis, et haiguse ja raviga seoses on neil olnud keskmiselt või rohkem infot puudu. Samuti kasutavad vähipatsiendid info leidmiseks väga erinevaid infoallikaid. Paraku ei ole teada, kuidas vähipatsiendid enda jaoks olulist informatsiooni saavad ning missugused on nende kogemused info saamisel. Vastuseta on jäänud ka küsimused, kui oluliseks peavad vähipatsiendid enda jaoks informeeritust ning mis on neil takistanud info saamist.

Vähihaigusega seoses liigub palju müüte ning sellest teemast kardetakse rääkida. Sellest tulenevalt on minu töö eesmärgiks pöörata antud teemale ka tähelepanu ning püüda tuua see välja tabuteemade hulgast ning seeläbi vähendada haigestumise ning info saamisega seotud traumaatilisust. Samuti on kogemustel põhinev teadmine abiks arstidele ja teistele asjaosalistele (õed, psühholoogid, sotsiaaltöötajad), kui nad peavad edastama sellist rasket informatsiooni. Tegu on raske haigusega ning diagnoosist teadasaamine traumaatiline, mistõttu on veelgi olulisem, et pöörataks tähelepanu sellele, kelle poolt, kuidas, millal ning missugust infot jagada.

Oma uurimuse planeerisin kaheetapilisena. Esimene etapp on kirjalik intervjuu, millele viitate ka Teie. Mõistan, et teema on tundlik ja delikaatne ning küsimusi planeerides ja sõnastades pidasin seda igati silmas. Lähtusin palju sellest, kuidas inimesed foorumis oma kogemustest räägivad. Tihti alustatakse oma diagnoosi ning haigusloo kirjeldamisega, sest paraku on just see kogemuste aluseks. Küsimused püüdsin sõnastada võimalikult lihtsad ning selged, sest vastajad on küsimustega üksi ega saa täpsustada, mida mina nendega täpselt silmas pidasin. Tegu on avatud küsimustega, mis omakorda pakuvad võimaluse vastajal pikemalt selgitada. Ma ei soovinud kirja panna palju küsimusi, et mitte tekitada liigset segadust ja soovi vastamine pooleli jätta. Seeläbi keskendusin ainult kõige olulisemale. Küsimused diagnoosi ja ravi kohta, samuti sotsiaaldemograafilised tunnused on eelkõige selleks, et mõista vastajate tausta, sest näiteks võib vähipatsiendi info saamist mõjutada see, et mõne haiguse kohta on info kättesaadavam, mõni haigus on tabum. Infovajadus võib olla erinev eri soost või vanusest inimestel, samuti võib mängida rolli see, kui palju aega on haigusest möödas. Lisasin intervjuu lõppu ka võimaluse, et kui vastaja on nõus silmast-silma intervjuuga, siis saab ta jätta oma kontakti. See oli vajalik uurimuse teise etapi jaoks, mille käigus viin läbi silmast-silma intervjuud, mis võimaldavad teemaga minna rohkem süvitsi ning mõista veelgi täpsemalt vähipatsientide info saamise kogemusi.

Tegu on kvalitatiivse uurimusega, mis tähendab, et ma ei otsi protsente ega koosta tabeleid. Minule saadetud vastuseid analüüsides püüan mõista ja tõlgendada, missugused on vähipatsientide info saamise kogemused ning läbi selle ka leida, kuidas võiks info saamine toimida kõige paremini. Kõik vastused on anonüümsed ning neid kasutatakse ainult käesoleva magistritöö raames. Intervjuude täistekste mitte kusagil ei avalikustata. Töö läbiviimiseks on saadud luba ka Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteelt.

Olen ääretult tänulik kõigile, kes minu uurimusest on osa võtnud. Ja loodan, et minupoolsed selgitused aitavad mõista, miks ma antud teemat uurin ja miks ma teen seda just sel viisil.

Kõike head soovides
Kadri
Tagasi üles
Krissu
Site Admin

PostitusPostitatud: Kolm Mai 06, 2015 2:26 pm    Teema: Vasta viitega

Ma ei saa samuti aru, milles sa probleemi näed, Peti?
Uurimuses osalemise kutse on piisavalt eetiliselt selgitatud, kus ja kes ja mille jaoks millises võtmes kogutud andmeid kasutab. Kõik on ju hea eesmärgi nimel. Ka varasemalt on olnud siin üleskutseid osaleda uuringutes ja kui on olnud vähegi kahtlust, et uuring ei ole eetiline, on postitus siit foorumist kustutatud.
Tagasi üles
sirts

PostitusPostitatud: Kolm Juul 15, 2015 3:58 pm    Teema: Vasta viitega

Tere.Mul on selline küsimus,et kus ja millal on ka nendest nn. uuringutest ka kasu,et kuskil ilmub ka mingigi infovoldik või mingi teema.Oma kogemusest võin öelda nii,et teatud harva esineva vähiliigi kohta pole mitte mingit infot.Isegi küsida pole kellegi käest, sest enamusel ju rinnavähk või noh teada tuntud vähiliigid.Aga noh saan hakkama ka ilma infota
Tagasi üles
Esta

PostitusPostitatud: Nelj Juul 16, 2015 8:37 am    Teema: Vasta viitega

Antud juhul saan vastata ainult käesolevas teemas juttu olnud uuringu kohta, mille viisin läbi oma magistritöö raames. Teema on mulle endale väga südamelähedane ning mul oleks ääretult hea meel, kui tehtud tööst kasvõi pisutki kasu tõuseks. Selleks plaanin kirjutada antud teemast ka tulevikus, et pöörata sellele enam tähelepanu.
Tagasi üles
sirts

PostitusPostitatud: Kolm Juul 22, 2015 4:16 pm    Teema: Vasta viitega

...

Viimati muutis seda sirts (Teis Veeb 26, 2019 7:31 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Siirilii

PostitusPostitatud: Kolm Juul 22, 2015 6:12 pm    Teema: Vasta viitega

Ma arvan, et kui infot on vähe, siis peaksid äkki ise algust tegema ja oma kogemusi jagama. Mind huvitas ka bioloogiline ravi ja ka eriti palju infot ei ole. Nii ma siis vahel kirjutan oma kogemustest ise, et ehk on kellelgi kunagi sellest kasu.
Tagasi üles
Peti

PostitusPostitatud: Laup Okt 24, 2015 7:55 pm    Teema: Vasta viitega

Krissu kirjutas:
Ma ei saa samuti aru, milles sa probleemi näed, Peti?
Uurimuses osalemise kutse on piisavalt eetiliselt selgitatud, kus ja kes ja mille jaoks millises võtmes kogutud andmeid kasutab. Kõik on ju hea eesmärgi nimel. Ka varasemalt on olnud siin üleskutseid osaleda uuringutes ja kui on olnud vähegi kahtlust, et uuring ei ole eetiline, on postitus siit foorumist kustutatud.

Aega on läinud ja probleeme olnud (mitte minul) - foorumisse pole pikka aega oma nokka toppinud. Aga ... ma siis avaldan oma seisukoha suure hilinemisega.

Rahuldavaks saab pidada teaduslikku uuringut, milles arvestatakse teatud printsiipe. Paraku on Eestis laialt kasutuses ka selliseid meetodeid, mille abil kogutud andmeid on võimalik tõlgendada ainult lisameetodite abil.
Formaliseeritud ankeetküsitluse ja/või intervjuuga kogutud andmete puhul ei saa keegi teada, kas andmed käivad selle kohta, mida küsiti, või nende kohta, kes vastavad (vastaja silmaringi, dispositsioonide süsteemi, meeleolu, suhete, lootuste vms kohta).
Uurimuse väärtuse hindamiseks on vaja:
- veenduda, kas kõik see, mis põhimõtteliselt näitab akadeemilise teksti kohta kehtivate nõuete arvestamist, on küllalt hästi õnnestunud;
- selgitada, kas uuringuga on õnnestunud avastada uuringu objektiks olnud probleemide kausaalsed ja funktsionaalsed seosed;
- tuvastada uurimuse võimalikud rakendusalad ja funktsioonid eri valdkondades (teaduslikus uurimises, õppes, innovaatilistes protsessides, seadusloomes jm) ...jne...

Avalikus foorumis peaks ka keelelielt korrekntne selline pöördumine olema.
Tagasi üles
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Vähifoorum -> Arutelud, kogemused, soovitused Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes

SwiftBlue Theme created by BitByBit