Vähifoorum Vähifoorum
Kõrbe teeb ilusaks see, et kusagil varjab ta kaevu (A.De Saint-Exupéry "Väike prints")

KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Rinnavähi operatsioon ja sellest taastumine
Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Uus teema   Vasta teemale    Vähifoorum -> Rinnavähk
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
mon

PostitusPostitatud: Esm Nov 26, 2007 10:06 pm    Teema: Vasta viitega

Tänud kõigile, kes siin mind on püüdnud nõuga aidata.
Operatsiooni aeg pole veel teada, sest konsiilium on ülehomme alles. Isegi see sõna -konsiilium- on minu jaoks ilma mingisuguse tähenduseta. Nimelt pole ma kunagi veel mingeid operatsioone üle pidanud elama. Vaid sünnitusmaja on minu jaoks olnud mitmel korral selline koht, mis seostub sõnaga -haigla-. Oma arvamist mööda siis kogunevad sinna kõik arstid, kes hakkavad mu lugu uurima. Mul pole isegi küsimusi, mida arstidele esitada. Kõik mu küsimused on seoses tundmatu tulevikuga, aga neid esitada oleks väga lapsik (mulle tundub nii). Enamuses info olen enda jaoks netist juba kätte saanud, aga need rohkem sellised, mis nagu ei puuduta täpselt just minu tulevikku.
See nõuanne, et võtaksin endaga kaasa kellegi lähedastest, ei tule minu puhul vist kõne allagi. Ema muidu võtaks, aga ta mul selline pabistaja ja muretseja, et teeksin temale sellega vaid halba. Tegelikult ei tahakski kedagi oma muret tekitavate oludega kurvastada, sest igal inimesel ole omigi muresid.
Kõige imelikum on see, et tunnen end täiesti tervena, midagi ei valuta. Ja sellest ka hirm, et mind hakatakse nagu heast peast lihtsalt sandistama. Sorry sellise väljendi pärast, aga tunne momendil on just selline. Ma ei kardagi niivõrd valu ja kannatusi, vaid seda, et peale kõike neid läbielamusi pole ma enam äkki töövõimelina või siis ei tule rahadega välja.

Esitaksin siia mõned küsimused, mis mind juba mitu päeva kummitanud:
1.Kui ruttu peale konsiiliumi see op tavaliselt tehakse?
2.Peale lõikust kui kaua möödub enne, kui keemiaravile saadetakse?
3.Olen siit lugenud, et tehakse mitu keemiaravi lausa. Kas need on järjest, kui pikk on paus keemiaravide vahel?
4.Kas üks keemiaravi on ühekordne doos seda südame-pahaks-ajamise rohtu minu elunditesse saatmisel?

Appike, kui nõmedad küsimused kukkusid välja. Very Happy
Aga vabandan veelkord, et tõesti ma pole kunagi kellegilt seda pidanud varem küsima.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
kerahein

PostitusPostitatud: Teis Nov 27, 2007 9:00 am    Teema: Vasta viitega

Kuna kohe opile ei saanud, siis sain 4 keemiat alustuseks. Peale viimast keemiat ootasin kuu aega opile. Suhtlesin ainult onkoloogiga, mingist konsiiliumist polnud juttu. Ilmselt sõltub opiaeg järjekorra pikkusest, või kui on ikka tarvis kiiret sekkumist, siis võetakse kohe ette.
Peale lõikust kosusin kuu aega. Keemiad olid 3-4 nädalaste vahedega. Mulle tehti 6x. Enne igat tehakse vereproov. Nii mõnigi, ka mina, saadeti verd kosutama. Paus oli neli nädalat.
Üks keemiaravi oli minul üks doos. See koosnes mitmest süstlatäiest, mis järjest veeni süstiti. Mõnedele tilgutati istudes, see kestis ka tunni ringis, mõned läksid kuhugi pikali oma portsu saama.
Uhh, peaaegu hakkas paha seda kõike meenutades.
Mul polnud ka midagi enne viga, ega ka praegu. Enne oppi olin valmis minema veel Hiiule, et saada kinnitust diagnoosile. Telefoni teel tehti aga selgeks, et pole mõtet.
Aga aeg-ajalt arvan veelgi, et toimus eksitus.
Mida ma ei teadnud, oli see, et peale oppi pole juttu enam rinnast, vaid käest ja selle liikumasaamisest. Mingit hullu valu pole karta.
Taastumine ja sinu naasmine tööle sõltub sinust ja sinu töö iseloomust. Ei seda ette tea. Ise läksin tööle 3 nädalat peale oppi, kui enam ei pidanud käima koevedelikku välja tõmbamas.
Soovitan ikka koguda tel nr ja luba helistada. Mäletan, et tuli mingi paanika laupäeva õhtul kell üheksa ja polnud kelleltki küsida.
Jaksu sulle!
Tagasi üles
cecilia

PostitusPostitatud: Teis Nov 27, 2007 1:34 pm    Teema: Vasta viitega

Tere Mon,
Kõik need tunded on endal läbi elatud. Just see tunne, et olen täitsa terve ja hakatakse lõikuma, kemiseerima...Kui tunned end pahasti, siis mõistagi tahad, et Sind ravitakse, aga kui ei tunne... ja ravi on ebameeldiv siis on selline tunne, et tahaksid sellest ravist hoopis pääseda.
Mõistusega muidugi saad aru, et ravi on väga vajalik.
Sinu küsimustele vastuseks- on oluline vahe kas oled Tallinnas või Tartus.
Mul on kogemusi mõlema kohaga ja Tartu raviskeem on selline nagu kerahein kirjutas. Tallinnas sain pärast konsiiliumi kolme päeva pärast haiglasseja opile, nemad ei saanud aru milleks venitada, et lõikus tuleks teha kohe. Esimene keemia tehakse umbes kuu pärast oppi ja siis jah nii 4 nädalaste vahedega, oleneb ilmselt ka staadiumist, maksimaalset 6 seanssi.
Tahaks veel lisada, et tõesti- mina keemiaravi ajal eriti ei kannatanud, nii et eks ta ole individuaalne. Ja söögiisu ei vähenenud, vaid pigem oli pärast keemiaraviseannsi jube nälg, kuigi süüa ma ei julgenud kohe, sest pidin bussiga koju sõitma.
Aga hea oleks jah kellegagi neist asjadest rääkida, mul olid mõned head sõbrad, kellega seda kõike jagasin ja sellest oli suur abi.
Soovin Sulle vaprust, usku ja teadmist, et kõik läheb hästi!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Marimii

PostitusPostitatud: Teis Nov 27, 2007 1:49 pm    Teema: Vasta viitega

Kulla Mon!
Ükski küsimus pole rumal. Kõik on väga asjakohane. Mul endal oli möödunud aastal sama tunne, et mitte midagi ei tea ja nii edasi. Enne oppi polnud ma veel sellest foorumistki siin teadlik. Kõik toimus nii kähku. Olin minagi juba paar aastat Hiiul käinud jälgimisel vasaku rinnaga, kus healoomuline tihenemine. Eelmisel sügisel taas korralises kontrollis käies tundus ka kõik ok, aga arst saatis ikka kindluse mõttes mammograafiasse ja ultrahelisse ja siis ultrahelis sain teada, et ka paremas rinnas miskit. Siis hakkasin halba aimama ja arst kinnitas mu kahtlust. Ei tundud ma midagi enne ultraheli, siis kui oma aparaadiga seda kohta nühkis, oli küll veidi valulik. Isegi arst ei saanud algul katsudes aru ju. Mul oli ka selline teadmatus ja hirm just teadmatuse ees. Aga muudkui küsisin oma "rumalaid" küsimusi ja arstid ikka vastavad:) Valu ei maksa karta, tõesti, sest magad ju opi ajal. Pärast ma ei tundnud ka haavavalu. Mis häiris oli dreenivoolik (mis kogus koevedelikku). Pärast muidugi see käe liikumisprobleem. Nüüdseks on õnneks enam-vähem taastunud, saan jälle käe üles tõsta. Taastumine on ikka igaühel individuaalne. Õigus on saada 120 päeva haiguslehte. Mina kõike ära ei kasutanud. Peale oppi olin kuskil kuu aega kodus ja siis kiiritusravi ajal umbes sama palju. Keemiaravi ei ole saanud, seda ei oska kommenteerida.
Kui Sul on küsimusi-muresid, võid neid julgesti minuga jagada ka privaatsõnumi kaudu.
Jõudu, vaprust, optimismi Sulle!
Tagasi üles
pandariin

PostitusPostitatud: Teis Nov 27, 2007 7:32 pm    Teema: Vasta viitega

Kõik kipub ikka individuaalne olema - mina läksin keemiasse juba 17 päeva peale oppi ja sain kokku 8 keemiat. Süda polnud kordagi paha ja veri oli alati korras. See on ikka organismis kinni ma arvan. Aga haiguslehel olin ma 150 päeva, missiis, et tervis justkui korras oli. Käi rahulikult konsiiliumis ära, siis oskad nii mõelda kui küsida. Ka minu priva on sinule avatud Smile
Tagasi üles
mon

PostitusPostitatud: Nelj Nov 29, 2007 10:46 pm    Teema: Vasta viitega

Jõulud jah,... tundmatu tulevik momendil minu jaoks...
Aga loomulikult, kel võimalust, see nautigu seda ka nende eest, kel see võimalus puudub.

Mina siis 10.dets. haiglasse ja 11. on op. Lubati reedesel päeval haiglast välja, kui kõik ok. Nii et ei teagi, mis olekus ma jõulude ajal olen.
Ja keemiaraviga tuleb algust teha peale jõule kohe.

Kas keegi kirjutaks soovitusi siia, et mida ei tohiks kindlasti ära unustada kaasa võtmast, kui haiglasse 5-ks päevaks minek ees ootamas?

Veel küsimusi, et kes oskab vastata:
1.kas peale op-i viiakse intensiivi või kohe palatisse?
2.kaua mul umbes kulub aega, et end jälle liikuma voodist välja saan?
3. kaua see puuduva rinna haav üldse paraneb?
... käe kohta enam küsimusi ei küsi, selle kohta olen siit juba ise infot leidnud ja loodan, et väga kaua ma ilma parema käe kasutamise võimaluseta ei pea olema
Tagasi üles
Marimii

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 10:43 am    Teema: Vasta viitega

Armas Mon,
5 päeva haiglas läheb väga ruttu! Kaasa tuleb võtta hügieenitarbed, sussid/plätud. Soovitan kindlasti juua kaasa võtta, tavalist vett, seda kulub. Võibolla ka puuvilja. Esimeseks päevaks ka midagi söömist. Mäletan, kuidas terve esimese päeva sai nälgitud, alles kella viie ajal õhtul anti mannasuppi:) Hea oleks ka eest lahtikäiv pluus, ühesõnaga kõik, mis on nööbitav või lukuga.
Veidi aega peale narkoosist ärkamist viidi palatisse. Mina tõusin juba mõni tund peale palatisse saamist ja läksin wc-sse. Õhtul mõtlesin süüagi, aga siis läks süda pahaks ja see oligi kõige jubedam. Kuskil teise päeva lõunaks oli ok. Süüa küll ei julgenud, aga jõin palju ja puuvilja tahtsin ka.
Reedel sain haiglast välja juba hommikul. Mul oli rinda säästev operatsioon. Ausalt öeldes ei mäletagi, kui kaua haav paranes. Ruttu tegelikult. Kaks nädalat peale oppi käisin juba ühel üritusel. Seega - jõulud tulevad!
Rahu ja optimistlikku meelt Sulle!
Tagasi üles
Krissu
Site Admin

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 10:49 am    Teema: Vasta viitega

Haiglasse kaasa: isikut tõendav dokument; sussid; mugavad riided; hügieenitarbed, saunalina; lugemist vm ajaviidet; juua (gaseerimata vett); mobiililaadija, kui oled telefoni kasutaja...

Küsimused 1-3: kõik sõltub inimesest enesest, sh tema iseloomuomadustest (aktiivsed, rõõmsameelsed hakkavad kiiremini ennast püsti upitama), organismi üldseisundist ning paranemiskiirusest, operatsiooni õnnestumisest ja veel paljudest muudest asjaoludest. Usun, et sina oled üks neist kiiresti-püsti-ajajatest, seda näitab juba see, et enne oppi aktiivselt infot otsinuna oled siia jõudnud Laughing
Igatahes usun, et kõik läheb nii hästi, kui vähegi võimalik ning jõulud tulevad sul ikka sellised imelised, nagu loodad!
Tagasi üles
pandariin

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 12:29 pm    Teema: Vasta viitega

Ma ka siis soovitan-niikuinii kõik on erinevad Smile
Mina ei võtnud oma riideid kaasa, sest siis koju tulles ei tuletanud miski haiglat meelde.Kitli ja öösärgi sain haiglast. Aga see muidugi on individuaalne. Naised soovitasid seal panna kittel tagurpidi peale oppi, et potsikut kaasa vedada ja oligi kõik. Saunalina ma küll ei võtaks, ennast üleni ma seal küll pesta ei saanud. Hiiul ja see vann ainult oligi. Aga ma pole tallinlanna, seega pigem põhjus vähe asju võtta oli selles, et ei peaks tassima. Peale oppi ma ajasin end kohe püsti kui uni ära läks. Osad viiakse intensiivi ärkama, teised mitte. Mina magasin palatis õhtuni. Sõin ka samal õhtul juba. Haav paraneb nagu ikka haavad paranevad, oleneb palju sul koevedelikku on. Me oleme ju kõik nii erinevad ikkagi.

Viimati muutis seda pandariin (Püh Veeb 24, 2008 12:02 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
kerahein

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 12:52 pm    Teema: Vasta viitega

Tere Mon!
Minul oli nii: peale oppi kohe palatisse. Üritasin liiga vara püsti ajada, pea hakkas ringi käima. Vist oli narkoosi mõju veel. Kõigepealt istuli ja siis edasi rahulikult. Kirurg tuli mind ka vaatama, painutas voodis käe üle pea, vist otsis skalpelli taga. Aga valus polnud. Näitas mõned harjutused. Ta käis mul neil päevil kätt üle pea sikutamas. Iga vaba hetke kasutasin seal võimlemiseks.
Rinnahaav oli plaastri all, vist alles enne väljaminekut või kodus, vot ei mäletagi enam, võtsin selle ära. Oli sissesulava niidiga õmblus. Rinna kohale hakkab miskit tekkima, ära sellest ära kohku. Pärast paljusid oppe võin arvata, et see voldike, mis tekib pärast dreeni äravõtmist, on koht, kuhu koguneb lümf. See dreeniauk külje peal vajab ehk kodus määrimist. Panin Bepantheni salvi peale.
Juba samal õhtul pesed sa hambaid selle parema käega!
Keeldusin opieelsel õhtul pakutud unerohust, mida hiljem kahetsesin. Igasugused haiglahääled ei lasknud uinuda. Järgmiseks ööks juba küsisin.
Kuule, ära ole nii pessimistlik jõulude suhtes. Ilmselt käid sa see aeg koevedelikku välja tõmbamas ja võtad parema käega ülemiselt riiulilt kohvipurki ja kui oled autoga, siis sõidad ringi nagu muistegi, esimest käiku paned kogu kehaga.
Ole tubli!

Viimati muutis seda kerahein (Laup Juun 25, 2011 8:50 am). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
cecilia

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 1:14 pm    Teema: Vasta viitega

Tere Mon
Arvan, ka et Sinu jõulud tulevad ilusad, sest oled ühe raske asjaga ühele poole saanud Smile .Hea kerge tunne, et kasvaja on eemaldatud. Järgmisel päeval pärast oppi kõnnid juba ise ringi. Soovitan harjutusi käele kindlasti kohe tegema hakata, siis on kindel, et edaspidi liigub normaalselt. Mul on kaks operatsiooni tehtud (esimene oli säästev lõikus) ja käsi on täiesti normaalne ega anna kusagilt tunda. Ja midagi joodavat võiks kindlasti kaasas olla. Ja mõni tore lemmikraamat, mis ajapuudusel lugemata jäänud Smile .
Ise asusin peale op-i kohe tööle, sest mulle tundus, et tegutsemine aitab minu puhul kiiremini taastuda, see on muidugi igal inimesel erinev ja oleneb muidugi ka tööst.
Hea, et "sõbrakesest" kähku lahti saad, edu ja jõudu!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
mon

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 11:07 pm    Teema: Vasta viitega

Tänan kõiki, kes siin oma kogemuste jagamisega mulle oma nõuga abiks olnud.
Olen nüüd paljuski selgema pildi saanud.
Tagasi üles
Kersti

PostitusPostitatud: Reede Nov 30, 2007 11:49 pm    Teema: Vasta viitega

Kulla, Mon!
Olen minagi kindel, et oled jõuludeks juba nii palju paranenud, et ei pea ennast väga õnnetult tundma. Minul oli op 24.aprillil ja 1.mail võtsin kodus juba sünnipäeva külalisi vastu. Kolme nädala pärast läksin tööle ja natuke üle kuu oli möödunud, kui läksin juba rahvatantsu tegema. Ujumine muidugi ka. Hetkel tagasi mõeldes ma aga ei soovitaks väga seda tööle ruttamist - peaks ikka rahulikult aja maha võtma ja optimistlikult iseenda tervenemisele pühenduma.
Mina soovitaks samuti haiglasse kaasa võtta oma kõige mugavamad riided ja pluus peaks olema tõesti eest lahtikäiv, sest üle pea on alguses paha särke ajada. Minul olid sellised venivad dressid ja hommikumantel kaasas - mulle haiglariided kohe üldse ei meeldi. Kohe peale oppi on alguses muidugi haigla särk seljas ja kitli või hommikumantli taskusse on tõesti hea dreenikotti toppida.
Mina olin peale oppi kuni ärkamiseni intensiivis, siis viidi palatisse ja mäletan, et üsna varsti toodi juba süüa. Sõin üsna hea meelega, kuid varsti hakkas paha ja oksendasin kõik välja. See pidi narkoosist olema. Õhtul sai ikka juba ringi paterdatud.
Kas Sulle seda on öeldud, kas on võimalik teha ka rinda säästev op? Minule näiteks oli kiiritus vastunäidustatud ja selle tõttu otsustasin terve rinna opi kasuks (pane tähele, et selliseid otsuseid tuleb just nimelt ise vastu võtta) Ehku peale ei julgenud mina küll midagi jätta. Eks see opitud rinnapool ja käsi alguses väheke valulikud olid. Siis läheb paremaks, kui dreen ära võetakse. Kuid kätt liigutama ja võimlema peab tõesti võimalikult ruttu hakkama. Tavaliselt paar nädalat tuleb haava polikliinikus sidumas käima. Minul oli ikka mingi niitide äravõtmine ka.
Mina sain keemiat kord kuus ja kokku 6 kuuri kollast lahust tilgutati paari tunni jooksul veeni. Keemia tuba on Tallinnas selline, et rida kõrge seljatoega toole ja telekat saab tavaliselt vaadata. Mõnikord on keemia kabinetti ka järjekord. Minul juuksed ära ei tulnud, kuid nüüd enam rinnavähiga sellist keemiat ei tehta.
Pane tähele, et ka haiglast võib teistelt häid kogemusi hankida (palatikaaslastele lisaks ka telekavaatamise diivani peal) Wink
Proovi olla positiivne, kuigi peame tunnistama, et rinna kaotmine ei ole ühelegi naisele kerge. Samas aga oleme vähemalt lahti saanud vähist ja sellega anname endale võimaluse edasi elada ning saame aru, et igast asjast (ka väikesest) on mõtet elus rõõmu tunda.
Kõike head Sulle ja usku tervenemiseks!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
mon

PostitusPostitatud: Laup Dets 01, 2007 7:16 pm    Teema: Vasta viitega

Kersti, sinu kirjeldusest haigla elust ja keemiaravist sain väga palju juurde teadmisi. See kõik ju nii võõras, et ei oska isegi õigeid küsimusi esitada, et endale kogu tuleviku suhtes infot juurde saada.

Rind eemaldatakse mul terves ulatuses. Põhjuseks pidi olema see, et rinda säästev op minu väikeste rindade puhul poleks lihtsalt olnud võimalik. Kujutan isegi ette, et kui seda säästa, siis midagi paremat ei tuleks, kui tervest ilma jääda.

Nüüd vaid mul üks küsimus jäänud, et kui varakult peaksin parukat valima-proovima-tellima minema?
Tagasi üles
pandariin

PostitusPostitatud: Laup Dets 01, 2007 9:50 pm    Teema: Vasta viitega

Mon, ilmselt on see ikkagi meil kõigil erinev, kammides lihtsalt tunned, et juuksed hakkavad lahti tulema. Mina näiteks läksin teise keemiasse juba parukaga, sest peale esimest keemiat oli pihk juukseid täis. Mu palatikaaslane tuli alles kuuendasse keemiasse parukaga. See on ikkagi individuaalne .)
Tagasi üles
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Vähifoorum -> Rinnavähk Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 5

Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes